а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настине

настинат; настини, настинете; настанав, настинаа; настинал; настинат; настинев, настинеа; настинел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9796
Се разболи од настинка, добие настинка.
Англиски: catch a cold
Употреба: Медицина
Изведенки
1. настинува несв.
настинуваат
2. настинување ср.
глаг. им.