а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настега

настегаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19790
1. Со стегање, притискање направи во мал простор да собере нешто во поголемо количество.
Англиски: tighten Албански: shtrëngoj
Примери:
Ги настега кошовите со тутун.
Се што му требаше сакаше да настега во куферот.
2. (се настега) Се собере, се смести во мал простор, се збие.
Англиски: tighten Албански: shtrëngoj, ngushtoj
Примери:
Сите се настегаа во автобусот.
Изведенки
1. настегува несв.
(се) настегуваат
2. настегување ср.
глаг. им.