а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

настап

мн. настапи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5624
1. Силно, нагло надоаѓање, појава на нешто (болест, расположение, војcки).
Англиски: occurrence Албански: rastisje
Примери:
Настап на лудило.
2. Појавување пред публика на приредба, во програма и сл.
Англиски: show Албански: shfaqje
Примери:
Прв настап.
Успешен настап.
3. Почеток, стапување на некоја работа, прв пристап кон работата.
Англиски: debut, start Албански: debutim
Примери:
Неговиот настап остави добар впечаток.