а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насрка

(се) насркаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39132
Со сркање, се најаде, се нахрани.
Англиски: slurp
Примери:
Наутро ќе се насркаше попара со млеко и излегуваше на работа.
Изведенки
насркува несв.
(се) насркуваат
повт.