а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насити

наситат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10857
1. Доволно, до ситост нахрани некого.
Англиски: fill Албански: ushqej, ngop
2. Тури, стави во течност некаква материја во големо количество или додека може да се раствора.
Англиски: saturate Албански: qull, ngop
3. (се насити) Се засити, се нахрани до ситост.
Англиски: fill Албански: ngopem, ngihem
Примери:
Откако се наситија со јадење и пиење, ги фати дремка.
Изведенки
1. наситува несв.
(се) наситуваат
2. наситување ср.
глаг. им.