а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насети

насетат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2643
почувствува, предосети
Англиски: sense
Примери:
Ја насетил опасноста и навреме се засолнал.
Детето ја насети нивната намера и го повика таткото.
Птиците можат да го насетат времето неколку дена порано.