а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

насее

насеат; насеј, насејте; насеав, насеаја; насеал; насеан; (ќе) насеев, (ќе) насееја; (ќе) насеел; насеен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39963
Изврши сеење на некоја површина, посее доволно.
Англиски: sow
Примери:
Едната нива ја насеа со пченица, а другата со 'рж.
Ги насеа предвидените површини со јачмен.
Изведенки
1. насева несв.
насеваат
2. насевање ср.
глаг. им.
3. насејува несв.
насејуваат
(ретко)
4. насејување ср.
(ретко) глаг. им.