а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наредба

мн. наредби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1219
1. Службено усно или писмено барање што задолжително треба да се изврши.
Англиски: command Албански: urdhër
2. Начин на уредување, распоред, ред, организација на сѐ што се наоѓа и на однесувањето во дадена средина (стан, куќа, просторија).
Англиски: order Албански: rregull
Примери:
Секоја куќа си има своја наредба.