а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напрчи

напрчат; напрчил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16644
1. Издаде нанапред или наназад некој дел од телото (усни, гради, стомак, задник).
Англиски: purse Албански: lëshoj
2. За животно - крене, подигне, начули.
Англиски: prick Албански: rrit
Примери:
Ја напрчи опашката.
Чуја лисиците, ги напрчија опашките.
Ги напрчи ушите.
3. (се напрчи) Го издаде задникот.
Албански: lëshon
4. (се напрчи) се намурти, се налути
Англиски: anger Албански: hidhëroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се напрчи зашто го скараа малку.
5. (се напрчи) Се направи важен, се надуе.
Англиски: puff up Албански: çmueshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Што се напрчил толку, како да не знаеме кој е и што беше.
Изрази
Го напрчи носот - се вообрази, се надуе.
Изведенки
1. напрчува несв.
(се) напрчуваат
2. напрчување ср.
глаг. им.