а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наперчи

(се) наперчат
Вид збор: Глагол, свршен
Се направи важен, покаже надменост, се надуе, се вообрази.
Англиски: show off
Примери:
Се наперчил, мисли којзнае кој е.
Изведенки
наперчува несв.
(се) наперчуваат
повт.