а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наперчен

наперчениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 35668
Надмен, надуен, вообразен; сп. напернат.
Изведенки
1. наперчено прил.
Пример: Многу наперчено се однесува.
2. наперченост ж.