а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наперне

(се) напернат; наперни, напернете; напернав, напернаа; напернал; напернат; напернев, напернеа; напернел
Вид збор: Глагол, свршен
Се направи важен, покаже надменост.
Англиски: puff up
Изведенки
напернува несв.
(се) напернуваат
повт.