а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напаѓач

мн. напаѓачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14004
1. Тој што врши напад, што напаѓа.
Англиски: attacker Албански: sulmues
2. Играч со задача да напаѓа, од навалниот ред.
Англиски: tackler Албански: sulmues
Употреба: Спорт
Изведенки
напаѓачки прид.
напаѓачкиот
Пример: Напаѓачки поход. Напаѓачки ред.