а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нападне

нападнат; нападни, нападнете; нападнав, нападнаа; нападнал; нападнат; (ќе) нападнев, (ќе) нападнеа; (ќе) нападнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2211
1. (само 3 л.) Падне во големо количество.
Англиски: fall Албански: bie shumë
Примери:
Ветрот ги разнесуваше лисјето што нападнале од липите.
Кога ја затресов гранката, нападнаа многу јаболка.
Ноќта нападнал голем снег.
2. Изврши напад.
Англиски: attack Албански: sulmon
Изведенки
1. напаѓа несв.
напаѓаат
2. напаѓање ср.
глаг. им.