а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

напади

нападат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10502
истера, избрка
Англиски: chase away Албански: sulme
Примери:
Не нападија од селото и куќите ни ги запалија.
Го фати некој бес, си ги напади децата - остана сам.
Напади ги кокошките од градината.
Изведенки
нападува несв.
нападуваат