а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нападен

нападни
Вид збор: Придавка
Ранг: 7191
1. Што служи за напад.
Англиски: offensive
Примери:
Нападно оружје.
Нападна позиција.
2. Што е премногу уочливо, што има особина на напад.
Англиски: aggressive
Примери:
Нападен ритам и звук.
Нападна шминка.
Нападна облека.
Изведенки
1. нападно прил.
Пример: Овој текст е нападно партиски обоен.
2. нападност ж.