а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наоѓалиште

мн. наоѓалишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 30118
Место каде што се наоѓа нешто (археолошко, рудно богатство).
Англиски: place of finding
Примери:
Наоѓалиште на злато.
Наоѓалиште на јаглен.