а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наостри

наострат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19248
1. Со острење направи нешто (нож, секира, пила) да биде доволно остро, подобро да сече.
Англиски: sharpen Албански: mpreh
2. Подбуцне, поттикне некого за расправија, за борба.
Англиски: instigate Албански: ndërsej, nxis
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сакаше да ги наостри да се скараат со нас.
3. (се наостри) Се настрои за расправија со некого, се налути на некого.
Англиски: anger Албански: shtie për grindje
Изведенки
1. наострува несв.
(се) наоструваат
повт.
2. наострување ср.
глаг. им.