а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наоружан

наоружаниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10596
Што има оружје, што носи оружје.
Англиски: armed
Примери:
наоружан до заби
Некој од терористите бил наоружан со модерно оружје.