а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наорли

(се) наорлат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45604
се разлути, се наостри
Примери:
Се наорли и стана готов да се тепа.
Се наорлиле, не сакаат да се видат.