а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наоколу

Вид збор: Прилог
Ранг: 826
1. На сите страни околу нешто.
Англиски: around
Примери:
Испоседнаа сите наоколу.
2. Во близина, во околината на нешто.
Англиски: around
Примери:
Шетавме наоколу во слободното време.
Застана и се загледа наоколу.
3. Заобиколувајќи нешто.
Англиски: around
Примери:
Одете наоколу, подобар е патот.