а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наоди

(се) наодат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 40177
1. Помине долго време во одење, се засити од одење.
Албански: ec mjaft
2. Помине долго време како слободен, без обврски; се наужива, или во некоја работа, одејќи по нешто.
Албански: kaloj kohë pa obligime
Примери:
Се наоди ерген, убаво се наживеа.
Се наоди по школи и курсеви.
Се наоди по доктори.