а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наобразува

наобразуваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Даде образование.
Англиски: educate
Употреба: Образование
2. (се наобразува) Добие образование.
Англиски: educate
Употреба: Образование
Примери:
Се наобразува, добива практични способности, а воедно и заработува џепарлак за себе.