а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намокри

намократ
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23556
Направи нешто да стане мокро.
Англиски: soak
Примери:
Шлапајќи по дождот, си ги намокривме чевлите и чорапите.
Ситниот дождец не намокри до кожа.
Изведенки
1. намокрува несв.
намокруваат
2. намокрување ср.
глаг. им.