а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наметлив

наметливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15753
Што се наметнува, што се натрапува.
Англиски: obtrusive
Примери:
Никој не го сакаше неговото друштво, зашто беше неподносливо наметлив со својата зборливост.
Изведенки
наметливост ж.