а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

намени

наменат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38203
1. Направи, произведе, подготви нешто за определена цел.
Англиски: orient Албански: dedikoj
Примери:
Еден дел од зеленчукот го намени за преработка, а другиот го продаде.
Две слики намени за продажба.
Произведуваа облека наменета за покрупни жени.
2. Определи нешто да биде за некого.
Англиски: destine Албански: dedikoj
Примери:
Тоа му го намени на синот.
Изведенки
1. наменува несв.
наменуваат
2. наменување ср.
глаг. им.