а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

налупи

налупат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Излупи во големо количество.
Англиски: peel Албански: qëroj shumë
2. (се налупи) Помине долго време во лупење, се наработи со лупење.
Англиски: peel Албански: qëroj mjaft
Изведенки
налупува несв.
(се) налупуваат
повт.