а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

налудничав

налудничавиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 9527
1. Што не е сосема луд, мрднат, чакнат.
Англиски: crazy
Примери:
налудничава мода, налудничаво време
2. незрел, чуден, необичен
Англиски: immature
Употреба: Преносно значење
Примери:
налудничава мисла, налудничава игра
Изведенки
1. налудничаво прил.
Пример: Налудничаво се однесува.
2. налудничавост ж.