а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

налока

(се) налокаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33470
Лока доволно, до задоволување или претера во локање.
Англиски: booze
Употреба: Пејоратив , Разговорно
Изведенки
налокува несв.
(се) налокуваат
повт.