а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

налои

налојат; налој, налојте; налојав, налојаа, налоив, налоија; налојал, налоил; налојан, налоен; (ќе) налоев, (ќе) налоеја; (ќе) налоел
Вид збор: Глагол, свршен
Намачка со лој.
Англиски: grease
Изведенки
1. налојува несв.
налојуваат
2. налојување ср.
глаг. им.