а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

налови

наловат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54905
1. Улови многу, во голем број.
Англиски: catch Албански: gjuaj shumë
Примери:
Налови риби за вечера.
2. (се налови) Улови доволно, се задоволи со ловење.
Албански: gjuaj mjaft