а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

налипа

(се) налипаат
Вид збор: Глагол, свршен
Липа подолго време, до заситување, до премалување.
Англиски: cry
Изведенки
налипува несв.
(се) налипуваат
повт.