а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

налик

Вид збор: Придавка
Ранг: 2715
Што е сличен, што личи на некого, на нешто.
Англиски: resemble
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Во темнината му се појави пристара жена налик на мајка му.