а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нализга

(се) нализгаат
Вид збор: Глагол, свршен
Помине доволно долго време во лизгање, до задоволување.
Англиски: slide
Изведенки
нализгува несв.
(се) нализгуваат
повт.