а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

накваси

(се) наквасат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17465
Стане мокар.
Англиски: soak, moisten
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Народот не може да размислува за јадење колачиња, кога нема млеко за да ги накваси.
Изведенки
наквасува несв.
(се) наквасуваат