а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нажапчи

нажапчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36548
Затвори врата, порта со жапка, на жапка.
Англиски: bar
Примери:
Нажапчи врата и тргна низ туѓ и немил свет.
Портата беше тешка и однатре заклучена и нажапчена.
Изведенки
нажапчува несв.
нажапчуваат