а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нажали

нажалат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13149
1. Предизвика жал, натажи некого.
Албански: pikëlloj
Примери:
Не и кажа ништо за да не ја нажали уште повеќе.
2. (се нажали) Стане жалосен, се натажи.
Англиски: grieve Албански: vreros, brengos
Примери:
Од тоа што го чу многу се нажали.
Изведенки
1. нажалува несв.
(се) нажалуваат
2. нажалување ср.
глаг. им.