а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наем

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14022
1. Договорено привремено користење на нешто, на туѓ труд или на туѓ имот (на некој предмет, на куќа, стан).
Англиски: rent Албански: rent, qira
Употреба: Економија
Примери:
Даде под наем.
Земе под наем.
2. Цена што се плаќа за привремено користење на нешто.
Англиски: rent Албански: qira
Употреба: Економија