а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наемник

мн. наемници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30024
Лице што е земено привремено да работи под наем.
Англиски: day laborer Албански: mëditës
Употреба: Економија
Изведенки
наемнички прид.
наемничкиот