а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наемен

наемниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 39144
1. Што се однесува на наем.
Англиски: rental Албански: qiraje
Употреба: Економија
Примери:
Наемни односи.
Наемен труд.
2. Што врши определена работа за договорен паричен надоместок.
Албански: i paguar, soldier
Примери:
Наемен работник.
Наемен војник.