а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наема

наемат; најми, најмете; најмив, најмија; најмил; (ќе) најмев, (ќе) најмеа; (ќе) најмел; најмен
Вид збор: Глагол, свршен
најми
Англиски: hire
Изведенки
1. наема несв.
(се) наемаат
2. наемање ср.
глаг. им.