а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наемател

мн. наематели
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што зема нешто под наем.
Англиски: lessee Албански: qiramarrës, arendator
Употреба: Економија
2. Лице што живее под наем.
Англиски: tenant Албански: qiraxhi
Употреба: Економија
Изведенки
наемателка ж.
мн. наемателки