а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наелектризира

наелектризираат; наелектризирал; наелектризиран
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32015
1. Предаде електрицитет, исполни некое тело со електрицитет.
Англиски: electrify Албански: elektrizoj
Употреба: Физика
2. Создаде напнатост, нервоза, вознемиреност кај некого.
Англиски: electrify Албански: elektrizoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговото искажување го наелектризира колективот.
3. (се наелектризира) Стане нервозен, вознемирен.
Англиски: electrify Албански: elektrizoj