а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наедно

Вид збор: Прилог
Ранг: 15765
1. Заедно, здружено како едно.
Англиски: together
Примери:
Неколку препеви објавил наедно со своите песни.
Самците ги сместуваа по двајца, по тројца наедно.
2. истовремено
Англиски: simultaneously
Примери:
Сето време беа сериозни и наедно многу внимателни.
Го читаме планот и наедно објаснуваме како може да се оствари.