а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надлежен

надлежни
Вид збор: Придавка
Ранг: 2180
Што има право на дејствување и решавање во административна работа и др.
Англиски: competent Албански: kompetent
Употреба: Административен термин
Примери:
Надлежен орган.
Надлежна служба.
Надлежен суд.
Изведенки
надлежност ж.