а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наделка

наделкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42610
Со делкање добие нешто во определено или во големо количество.
Примери:
Наделка трески и го запали огнот.
Во планината наделкаа греди.
Изведенки
наделкува несв.
наделкуваат