а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

надворешен

надворешни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1053
1. Што е надвор, што е видлив однадвор.
Англиски: outside Албански: jashtë
Примери:
надворешна врата
надворешна страна
надворешна обвивка
надворешен изглед
надворешен знак
надворешна појава
надворешна промена
2. Што доаѓа однадвор, отстрана.
Англиски: external Албански: i jashtëm
Примери:
надворешно влијание
надворешен поттик
надворешна опасност
3. Што се однесува на странство.
Англиски: foreign Албански: i huaj
Примери:
Министерството за надворешни работи
надворешна политика
надворешна трговија
4. туѓ, туѓински
Англиски: strange Албански: i huaj
Примери:
надворешни луѓе