а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагледа

нагледаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13376
1. Погледне дали е во ред, се погрижи за некого, за нешто.
Англиски: oversee Албански: vëzhgoj
Примери:
Нагледај ги децата што прават.
2. (се нагледа) Помине во гледање долго време, до задоволување, до заситување од гледање, виде многу нешта.
Англиски: see Албански: shikon gjatë
Примери:
(нар. поез.) Да ти се моме нагледам / на тоа лице убаво
Се нагледа мртви и ранети.
Изведенки
нагледување ср.
глаг. им.