а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагласи

нагласат; нагласил; нагласен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3195
1. Договори, среди нешто, некоја работа.
Англиски: arrange Албански: rregulloj
Примери:
Не грижи се, ќе ја нагласиме таа работа.
2. Дотера, наштимува музички инструмент.
Англиски: tune Албански: akordoj
3. Изговори слог под акцент.
Англиски: accentuate Албански: theksoj
Употреба: Граматика
4. Истакне, издели по важност нешто при зборување, при излагање.
Англиски: emphasize Албански: theksoj
5. (се нагласи) се дотера, се уреди
Англиски: dress up Албански: ujdisem
Изведенки
нагласува несв.
(се) нагласуваат