а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навјаса

навјасаат; навјасал; навјасан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29293
стигне, надмине
Англиски: reach
Примери:
Зошто многу народ имало, не можел Христос да ги навјаса со лекување.
И тебе ќе те навјаса клетвата како мојата.
Изведенки
навјасува несв.
навјасуваат
Пример: Да се долови сето ова лудило што нѐ навјасува овде и сега.